Český Domov - Český domov
  • Zprávy
    • Zprávy
    • Sport
  • Kalendář akcí
  • Mapa
  • Infoservis
  • Obědová menu
  • Zprávy
  • Kalendář akcí
temp° 8°C

přihlášení registrace
Úterý 26. Lednasvátek má Zora
Rubriky
  • Zprávy
  • Sport

Děkan ostravské Fakulty umění Zbyněk Janáček získal cenu Vladimíra Boudníka

 Děkan Fakulty umění Ostravské univerzity Zbyněk Janáček převezme v Praze významné ocenění odborné výtvarné obce. V rámci 20. ročníku celostátní soutěže Grafika roku se děkan ostravské umělecké fakulty stal laureátem ceny Vladimíra Boudníka. Jde o prestižní ocenění, které se letos uděluje po devatenácté a je určeno žijícímu českému výtvarníkovi působícímu v oblasti umělecké grafiky. Cenu propůjčuje od roku 1995 sdružení Inter-Kontakt-Grafik Praha, a to za významný tvůrčí grafický přínos.

Název významného ocenění odkazuje k jedné z nejvýznamnějších osobností českého poválečného umění, zakladateli české moderní grafiky, objeviteli a inovátorovi mnoha grafických technik Vladimíru Boudníkovi (1924-1968). Ocenění, které může umělec získat pouze jednou za život, vyhodnocuje odborná komise složená z teoretiků umění a předních osobností grafiky. Každoročně je laureátovi předáváno na slavnostním zahájení prezentace výsledků soutěže Grafika roku.

 Zbyněk Janáček se dlouhá léta věnuje volné grafice. V posledních letech se soustředí na serigrafii a na v mnohých ohledech objevitelské pokusy v oblasti počítačové grafiky. Děkan ostravské umělecké fakulty se postupně stal respektovanou, výraznou osobností české výtvarné scény. Ve své tvorbě mimo jiné nápaditě pracuje s prvky optické iluze, s úvahami o elementárních zákonech geometrie, barevné stavbě a energii světla. Dynamizováním zdánlivě statické abstrakce dokáže diváka vtáhnout do hry a odhalovat mu vnitřní zákonitosti obrazové plochy.

„Pro dílo Zbyňka Janáčka platí, že výtvarná tvorba má povahu experimentu, který se pokouší o nové vypovídací možnosti zvoleného média. Dokazují to i jednotlivé etapy jeho práce, prezentované na nedávných tematických výstavách, včetně nejnovějších prací. Soustředěná grafická tvorba Zbyňka Janáčka otevírá nové možnosti oboru a v sepětí s novými technickými přístupy posouvá toto médium za jeho tradiční hranice," upozorňuje uznávaný historik umění a architektury, někdejší rektor pražské AVU Jiří T. Kotalík.

„Výtvarná tvorba děkana Janáčka je úzce spojena s jeho pedagogickou činností na Ostravské univerzitě. Byl to právě on, kdo stál u zrodu nynější Fakulty umění a má za sebou také řadu úspěšných let v jejím vedení," doplnil rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř. V roce 1991 nastoupil Zbyněk Janáček jako asistent oboru grafika - kresba na Pedagogické fakultě, kde se spolupodílel na zavedení uměleckého studijního oboru a jeho postupné profilaci - Katedry výtvarné tvorby, Institutu výtvarné tvorby a v roce 2008 Fakulty umění, jejímž prvním děkanem byl zvolen. Spolu  s profesorem Eduardem Ovčáčkem stál i u zrodu Serigrafického centra v Ostravě a u vzniku rozsáhlé sbírky české serigrafie. Podílel se na realizaci řady souborných a samostatných výstav českých a zahraničních, především polských uměleckých osobností. Je pravidelně zván do uměleckých porot a získal několik významných ocenění nejen v rámci Grafiky roku, ale i na mezinárodní scéně. Cenu Vladimíra Boudníka získal děkan Janáček za „oddanost oboru", celoživotní práci na poli grafiky, její prezentaci a popularizaci.

Poslat článek emailem

Váš email:

Email příjemce:

Vzkaz pro příjemce:

Opište kód z obrázku: kodzobrazku

Tweet
  • Galerie
  • Video
  • Komentáře
  • Mapa
  • Poslat emailem
  • Vytisknout
  • Sdílet článek

Podobné články

Ostravský doubledecker Scania. Foto: DPO

Doubledeckery pojedou i na běžné lince

Vydáno 12.10.2020

Novou ostravskou atrakcí budou patrové autobusy Scania. Zatím pojedou na normální lince, od příštího roku budou vozit cestující do zoologické zahrady.

Městská jatka se mění v galerii. Foto Jiří Novák

Přestavbu městských jatek prodraží kontaminovaná půda

Vydáno 12.10.2020

Přestože vedení Ostravy tvrdí, že přestavba jatek postupuje podle harmonogramu, připustilo, že se prodraží. Stavebníci totiž narazili na kontaminovanou půdu.

Přestavba smyčky a výstavba nového parkoviště - v pravé části snímku. Foto: J. Novák

Nové parkoviště v Přívoze lidé kritizují

Vydáno 27.9.2020

Záchytné parkoviště v Přívoze má snížit počty aut, kterými řidiči jedou do samotného centra Ostravy. Má však dvě nevýhody – nedá se k němu odbočit a je v nevhodném místě.

AKTUALIZOVÁNO
10.3.2014 12:40
POČET SDÍLENÍ
krát
  • Vydáno:10.3.2014 12:38
  • Autor:René Stejskal
  • Rubrika:Zprávy
  • Lokalita:Český Domov
René Stejskal
0GALERIE
 VIDEO
0KOMENTÁŘE
 MAPA
  • Pošli námět na článek
  • Pošli video
  • Pošli fotogalerii

Český Domov

  • Kalendář akcí
  • Infoservis
  • Řádková inzerce

Regionální redakce

  • Praha - centrum
  • Praha 3
  • Praha 4
  • Praha 5
  • Praha 6
  • Praha 7
  • Praha 8
  • Praha 9
  • Praha 10
  • O nás
  • Kontakty
  • Zprávy
Český domov.cz
  GoPay.cz