„Krajská nemocnice Liberec nebo obecně Liberecko a Liberecký kraj mne v tom průzkumu překvapily obrovskou zátěží, protože já mám Liberecko zapsáno v hlavě jako malý region, a když se pak člověk podívá dovnitř toho regionu, tak je tady velká onkologická zátěž stejná jako ve velkých regionech. Je tu velké množství onkologických pacientů a u těch nových dokonce zátěž narůstá," zhodnotil výsledky průzkumu pro Krajskou nemocnici Liberec docent Ladislav Dušek.
Zároveň upozornil, že i v Libereckém kraji je stále velké procento pacientů, kteří k lékařům na vyšetření přicházejí v pozdních stádiích zhoubných nádorů, a tím sami sobě výrazně snižují šanci na celkové udravení. „Krajská nemocnice Liberec v tom průzkumu prokázala výsledky, které jsou srovnatelné s lepším průměrem republiky a v některých diagnózách i daleko lepší výsledky, než je průměr republiky," shrnul autor projektu, který navíc pochválil liberecké lékaře. „Výkaznictví v NORu (Národní onkologický registry) je v liberecké nemocnici jedním z nejlepších v České republice," konstatoval ředitel Institutu biostatiky a analýzy Masarykovy univerzity v Brně.
Výsledky průzkumu jsou tak cenné i pro liberecké onkology. „Díky těmto informacím dokážeme velmi přesně ilustrovat stav péče o onkologicky nemocné a další trendy ve výskytu jednotlivých diagnóz," konstatoval přednosta libereckého onkocentra MUDr. Jiří Bartoš, MBA. Přehled jednotlivých onkologických diagnóz, které se v Libereckém kraji nejčastěji u pacientů vyskytují, se tak podle přednosty Bartoše příliš neliší od zbývajících částí České republiky. „Jedná se zejména o karcinom prsu u žen, kolorektální karcinom - tedy nádorů tlustého střeva a konečníku - u obou pohlaví, nádory plic, urologické malignity. U nádorů ledvin je Česká republika na prvním místě ve světě, co je toho příčinou ale zatím nikdo neví," upřesnil přednosta onkocentra. Přibývá i nádorových onemocnění prostaty u mužů anebo nádorů slinivky břišní.
Nárůst počtu pacientů naplňuje stávající kapacity. V této souvislosti přednosta upozorňuje, že s ohledem na současné zázemí onkologického centra a jeho výrazně omezené možnosti, hrozí odchody některých pacientů na komfortnější pracoviště. „Bohužel je pro nás tak velmi těžké z prostorových nikoli odborných kvalit, konkurovat novým nebo zmodernizovaným pracovištím, protože naši klienti ani personál nemají zázemí odpovídající 21. století," nastínil přednosta Bartoš, který jako jeden z členů předsednictva Kolegia primářů dlouhodobě upozorňuje na nezbytnost urychlené diskuse o dalším rozvoji liberecké nemocnice a vyřešení stávající situace. „S představou, že bychom v kraji neměli onkocentrum anebo jen výrazně omezené, se nechceme v Liberci smířit. To je ale úkol pro celý náš region" uzavřel přednosta MUDr. Jiří Bartoš, MBA. Projekt probíhal v uplynulých dvou letech a financován byl z evropských financí.